XI Dni Kultury

                                                      INFORMACJA

                     o obchodach XI Dni Kultury Adwokatury Polskiej w Krakowie

 

W dniach 10-13 listopada 2022r. odbyły się XI Dni Kultury Adwokatury w Krakowie organizowane przy współpracy Komisji Integracji Środowiskowej, Kultury, Sportu i Turystyki NRA i jej
Przewodniczącego adwokata Stanisława Estreicha oraz adwokata Stanisława Kłysa - członka NRA
i Krakowskiej Izby Adwokackiej. Izbę Adwokacką w Olsztynie reprezentowała najliczniejsza  16-osobowa grupa.  

Dni te i towarzyszące im wydarzenia stanowiły niezwykłą ucztę kulturalną. Rozpoczęły się one wykładem prof. dr hab. Andrzeja Romanowskiego (Uniwersytet Jagielloński i Polska Akademia Umiejętności) pod tytułem: „O pograniczach i wstawaniu z kolan”, po nim rozgorzała krótka, aczkolwiek treściwa dyskusja. Wykład ten odbył się w ramach Komisji Doskonalenia Zawodowego ORA w Krakowie.

Po uroczystym otwarciu w Klubie Adwokackim im. adw. Janiny Ruth-Buczyńskiej mieliśmy przyjemność uczestniczyć w koncercie muzyki klasycznej oraz poezji w wykonaniu wybitnych krakowskich artystów :  Anny Polony ( polskiej aktorki teatralnej i filmowej, wieloletniej aktorki Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie i pedagoga Akademii Sztuk Teatralnych), Prof. dr hab. Marioli Cieniawy-Puchała
( pianistki, kameralistki, pedagoga w Katedrze Fortepianu Akademii Muzycznej w Krakowie), Katarzyny Oleś-Blachy ( sopranistki, o zakresie dramatyczno- koloraturowym z dorobkiem ponad 50 pierwszoplanowych ról operowych, operetkowych i musicalowych), Roberta Kabara, (wirtuoza skrzypiec, dyrygenta i twórcy orkiestry Sinfonietta Cracovia), Dmytro Holovenko (muzyka przepięknie grającego na gitarze klasycznej, pochodzącego z Ukrainy).

W następnych dniach zwiedzaliśmy Kraków przy Rynku Głównym, w tym okoliczne kościoły i zakony, przemieszczając się malowniczymi ulicami
- Szlakiem Królewskim, ul. Grodzką aż do Panteonu Narodowego miejsca spoczynku najwybitniejszych twórców narodowej sztuki, kultury i nauki
– również patronów adwokatury: pisarza Sławomira Mrożka i poety Adama Zagajewskiego. Odwiedziliśmy Colegium Iuridicum Uniwersytetu Jagielońskiego, jednego z najstarszych budynków uczelni. Podziwialiśmy dwukondygnacyjny dziedziniec arkadowy z krużgankami.  Opiekę nad uczestnikami wycieczki, pokazując piękno Krakowa, bogactwo sztuki i kultury objął wybitny adwokat Stanisław Kłys, miłośnik muzyki i kultury, jeden z pomysłodawców i realizator Dni Kultury Adwokatury.  

Widzieliśmy Lankronę – „miasto aniołów”, malowniczą wieś z jej słynnymi drewnianymi domami wokół rynku będącymi przykładem architektury galicyjskiego miasteczka, Izbę Regionalną oraz ruiny lanckorońskiego zamku, ufundowanego jeszcze przez Kazimierza Wielkiego. Zwiedzaliśmy Kalwarię Zebrzydowską w tym oczywiście Sanktuarium Pasyjno-Maryjne oo. Bernardynów, XVII wieczne miejsce pielgrzymek nazywane polską Jerozolimą. W 1999 roku sanktuarium wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Uczestniczyliśmy w koncercie Boba Jazz Band jednego z najpopularniejszych zespołów jazzu tradycyjnego w Polsce, którego współzałożycielem jest Jan Boba grający na fortepianie. Zespół w swoim repertuarze posiada utwory należące do standardów epoki swingu, jazzu nowoorleańskiego ale również gra muzykę rozrywkową, taneczną, latynoską, przeboje kina i musicalu. 

Jak przystało na Kraków w ramach obchodów Dni Kultury Adwokatury nie mogło zabraknąć „wizyty” w kultowej Piwnicy pod Baranami, gdzie już po raz 11 mieliśmy okazje i nieukrywaną przyjemność uczestniczyć w przedstawieniu kabaretowym. Kabaret założony został w 1956 w piwnicach w pałacu „Pod Baranami” przez Piotra Skrzyneckiego i kilkoro studentów krakowskich uczelni, w tym Bronisława Chromego i Krzysztofa Pendereckiego. Duch Piotra Skrzyneckiego, mimo jego śmierci, wypełnia piwnicę po brzegi.

Na zakończenie, Ojciec prof. dr hab. Jan Andrzej Kłoczowski OP, w Bazylice pod wezwaniem św. Trójcy Ojców Dominikanów odprawił w Niedzielę 13 listopada mszę św. w intencji adwokatury polskiej.  

            Szczególne podziękowania należy złożyć na ręce Mecenasa Stanisława Estraicha i Mecenasa Stanisława Kłysa , ludziom renesansu, którzy czuwali nad możliwością realizacji tak zacnej i potrzebnej inicjatywy jaką są Dni Kultury Adwokatury organizowane w Krakowie. Dziękujemy Panu Dziekanowi Izby Adwokackiej w Krakowie Mecenasowi Aleksandrowi Gutowi za tak miłe i ciepłe przyjęcie oraz wszystkim osobom, których praca przyczyniła się do realizacji tego wydarzenia.

 

 

                                                Adw. Joanna Dowgwiłłowicz

 


KALENDARZ WYDARZEŃKliknij w znacznik by przeczytać treść wydarzenia.