Uchwała ORA ws. stawek wynagrodzenia adwokatów za świadczoną pomoc prawną

 

 

 

 

 

Załącznik Nr 23

do protokołu z posiedzenia

z 6 sierpnia 2015 r.

 

Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie w składzie:

  1. adw. Andrzej Kozielski                     - Dziekan,
  2. adw. Stefan Salamon                       - Wicedziekan,
  3. adw. Roman Zieliński                      - Wicedziekan,
  4. adw. Marek Gawryluk                      - Sekretarz,
  5. adw. Janusz Jarocki                        - Członek,
  6. adw. Krzysztof Misiarz                     - Członek,

 

na posiedzeniu w dniu 6 sierpnia 2015 r., działając z urzędu, na podstawie art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze (Dz.U.2015.615 j.t.) jednogłośnie

u c h w a l i ł a:

1. wyrazić zdecydowane poparcie dla decyzji Prezydium NRA o zaprzestaniu negocjacji z Ministrem  Sprawiedliwości w sprawie stawek wynagrodzenia adwokatów za świadczoną pomoc prawną i wycofaniu swoich przedstawicieli  z prac Komisji.

2. ORA w Olsztynie postuluje aby na najbliższym posiedzeniu plenarnym NRA w dniu 19 września 2015 r. rozważyć celowość  zorganizowania i przeprowadzenia stanowczej  akcji protestacyjnej z uwagi na brak realizacji przez Ministra Sprawiedliwości słusznych postulatów  środowiska adwokackiego w przedmiocie urealnienia wysokości stawek wynagrodzenia za świadczoną przez Adwokaturę pomoc prawną w taki sposób, aby stanowiły one godne i uczciwe wynagrodzenie a jednocześnie odpowiadały standardom rynkowym.

3.odpis uchwały doręczyć Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej, Ministrowi Sprawiedliwości, okręgowym radom adwokackim.

4. tekst uchwały umieścić na stronie internetowej Izby Adwokackiej w Olsztynie: http://www.olsztyn.adwokatura.pl.

 

U z a s a d n i e n i e

Nie można pozwolić aby wskazane wyżej postulaty Adwokatury były lekceważone. Propozycje Ministra Sprawiedliwości w przedmiocie regulacji tylko niektórych pozycji stawek są nie do przyjęcia. Są one nieadekwatne do nakładu pracy i daleko im do standardów rynkowych, jak również do przyjęcia tezy o godnym i uczciwym poziomie wynagrodzenia za świadczoną pracę.

Stawki wynagrodzeń za świadczoną przez Adwokaturę pomoc prawną nie były zmieniane od 2002 r. Stawki te we wszystkich rodzajach spraw  od samego początku były stawkami wyjątkowo niskimi a w wielu sprawach  upokarzającymi. Stawki minimalne między innymi w sprawach o rozwód /360 zł/, o przysposobienie /180zl/ o pozbawienie, ograniczenie, zawieszenie lub przywrócenie władzy rodzicielskiej oraz odebranie dziecka /120 zł/ o alimenty /60 zł/ są krzywdzące i jednocześnie niesprawiedliwe.

Wysokość stawek ustalona Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości w 2002 r. szczególnie krzywdzi przedstawicieli najmłodszej grupy adwokatów, którzy zostali do Niej wpisani w wyniku zmian ustawy prawo o adwokaturze oraz tzw. ustaw deregulacyjnych. Młodzi adwokaci rozpoczynający własną działalność gospodarczą są rozczarowani i rozgoryczeni nie tylko brakiem spraw ale w równym stopniu żenująco niskim wynagrodzeniem za pomoc prawną świadczoną z urzędu. W skali kraju notuje się liczne  przypadki zawieszania działalności gospodarczej przez młodych adwokatów i wyjazdów do innych państw Unii Europejskiej  aby pracą fizyczną zarabiać na utrzymanie.

Rząd Rzeczypospolitej nie może być obojętny na słuszne postulaty Adwokatury dotyczące wprowadzenia nowych stawek odpowiadających nakładowi pracy adwokata, jego pozycji społecznej i sytuacji materialnej. Przedstawiciel Rządu – Minister Sprawiedliwości  od dawna nie widzi problemu złej sytuacji finansowej adwokatów, która dotyczy ogromnej większości  Koleżanek i Kolegów Adwokatów.

Nie można tłumaczyć stanowiska Ministra Sprawiedliwości sytuacją finansów publicznych. Adwokatura stanowi część społeczeństwa, o której Rząd Rzeczypospolitej zapomniał.

Pamiętać należy jak bardzo istotny wkład wniosła Adwokatura dla zmiany systemu politycznego przed 1989 r., jak aktywnie budowała nowy porządek polityczny, gospodarczy i prawny.

W miarę rozwoju państwa demokratycznego po 1989 r. zapomniano o postawie i roli Adwokatury w Rzeczypospolitej. Adwokatura Polska zawsze stała na straży demokracji zgodnie z Jej naczelną dewizą i dlatego rzeczą przykrą i smutną jest upominanie się o zrozumienie wyjątkowo złej sytuacji materialnej i wydatną jej poprawę. W państwie demokratycznym tego rodzaju problemy rozwiązuje się przy stole negocjacyjnym, ale w sytuacji całkowitego braku zrozumienia słusznych postulatów Adwokatury, jedną możliwą drogą walki o swoje prawa jest akcja protestacyjna o szerokim zasięgu.

W najbliższym czasie Rząd Rzeczypospolitej zapowiedział  podwyżki  wynagrodzeń dla funkcjonariuszy publicznych, urzędników administracji państwowej, pielęgniarek i służb mundurowych. Zaznaczyć należy, że przedstawiciele tych resortów albo przeprowadzali akcję protestacyjną /policjanci i pielęgniarki/, albo zapowiadali taką akcję w przypadku braku uwzględnienia ich postulatów przez Rząd.

Poza dotychczasowymi formami niezadowolenia, brak jest stanowczego protestu Adwokatury Polskiej. Zaniechanie wysyłania list adwokatów nie odniesie żadnego rezultatu, gdyż Sądy dysponują listami adwokatów wykonujących zawód i Prezesi Sądów będą wyznaczać adwokatów z tych list, albo będą wyznaczać radców prawnych.

W tej sytuacji koniecznym wydaje się zorganizowanie akcji protestacyjnej całej Adwokatury Polskiej. Musi to być akcja przemyślana,  a po jej zatwierdzeniu przez Naczelną Radę Adwokacką, konsekwentnie realizowana. Zdajemy sobie sprawę z tego, że część społeczeństwa może krytycznie odnieść się do akcji protestacyjnej.

Nie mamy jednak wyjścia. Czas negocjacji skończył się. Jeżeli w dalszym ciągu będziemy bierni, to przegramy. Zaniechania i bierności nie wybaczy nam w przyszłości historia Adwokatury Polskiej.

Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie krytycznie ocenia postawę Ministrów Sprawiedliwości wywodzących się z Adwokatury po 2000 roku. Osoby te wykazały bierność w jakże ważnych dla Adwokatury sprawach Jej bytu materialnego. Stanowisko  ostatniego byłego Ministra Sprawiedliwości, wyrażone w Rozporządzeniu z dnia 20 kwietnia 2015 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez

Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu /Dziennik Ustaw z dnia 6 maja 2015r poz. 616/ zasmuca i prowadzi do wniosku, że zostaliśmy sami na polu bitwy o godne i uczciwe stawki.

Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie podnosi, że intencją tej uchwały jest zwrócenie uwagi na problem, który od wielu lat istnieje w Adwokaturze Polskiej. Nadszedł czas na aktywne i konsekwentne działanie.

            W związku z powyższym Okręgowa Rada Adwokacka w Olsztynie uchwaliła jak wyżej.

 

 

 


KALENDARZ WYDARZEŃ



Kliknij w znacznik by przeczytać treść wydarzenia.